
Nästan 30 miljoner människor i världen tvångsarbetar. Över 3 miljoner barn tvingas till tvångsarbete.
Modernt slaveri vid tillverkning av produkter är fortfarande ett problem världen över, och det krävs gemensamma internationella regler för att komma till rätta med problemet. Idag har Europaparlamentet godkänt ny EU-lagstiftning som på ett effektivt sätt kommer att få bort produkter som tillverkats genom tvångsarbete från EU:s marknad. Nu blir det förbjudet att importera och exportera produkter som tillverkats med tvångsarbete – det borde varit självklart sen länge.
Vissa undrar hur företag ska veta hur allt har producerats, och vilka krav som nu åläggs europeiska företag. Den nya lagen har kalibrerats för att underlätta för företagen, kort beskrivet kommer EU-kommissionen och myndigheter få ansvar för att analysera risken för tvångsarbete. De ska lista produkter och geografiska områden som innebär särskilt risk för tvångsarbete. Små och medelstora företag kommer att få särskilt hjälp i detta, särskilda nationella hot lines ska sättas upp för dem. Och när produkter upptäcks som har tillverkats med tvångsarbete ska dessa beslagtas och handeln förbjudas!
Tvångsarbete är en fråga som ligger mig väldigt nära hjärtat. Som jag många gånger har skrivit om, så jobbar jag mycket med situationen i den kinesiska regionen Xinjiang. I Xinjiang bor minoritetsgruppen uigurerna, som den kinesiska regimen utsätter för fruktansvärda övergrepp i koncentrationsläger. Uigurerna tvingas in i dessa arbetsläger där de indoktrineras i det den kinesiska regimen anser vara ”rätt” kultur och religion. Människor skiljs från sina familjer, tvångssteriliseras och tvångsarbetar.
Den kinesiska regimen begår folkmord i Xinjiang och tjänar miljarder på slavvarorna som uigurer gjort och som säljs på EU:s marknad. Att vi nu förbjuder denna handel är ett litet men väldigt viktigt steg i rätt riktning. Att minska de ekonomiska vinsterna från slaveriet i Xinjiang är det minsta vi kan göra.