KLOCKAN KLÄMTAR FÖR EUROPAS SISTE KOMMUNISTDIKTATOR

Under sina 26 långa år vid makten har Belarus diktator Aleksandr Lukasjenka envetet klamrat sig fast i det som en gång var.

I Belarus är den gamla sovjetiska säkerhetstjänsten KGB intakt. I Belarus används tortyr för att få fram ’erkännanden’. I Belarus mördar man fredliga demonstranter, såsom Raman Bandarenka, som avled den 12 november efter att ha misshandlats svårt i polisförvar.

Mot sådan brutalitet duger inga fina ord. Mot sådan brutalitet krävs konkret handling. Mot sådan brutalitet krävs:

• Utökade EU-sanktioner mot Lukasjenkas mördarregim.

• En oberoende, internationell utredning av samtliga, protestrelaterade dödsfall.

• Stöd till landets civilsamhälle med att sätta upp system för ett parallellt internet.

• En möjlighet för de regimkritiker som nu relegeras från Belarus universitet att avsluta sina studier inom EU.

Dessutom bör Sverige, utan dröjsmål, utvisa Lukasjenkas sändebud i Sverige, samt bojkotta nästa års ishockey-VM, som är ett samarrangemang mellan Belarus och Lettland.

Det är vi skyldiga Belarus modiga folk. Det är vi skyldiga Raman Bandarenka.

Om detta skriver jag i gårdagens Borås Tidning: https://www.bt.se/…/lega-klockan-klamtar-for-siste…