Över sju decennier efter hatet, ghettona och lägren borde Europas judar vara trygga.
Istället flyttar den förhatliga antisemitismen återigen fram positionerna.
För detta bär judehatande islamister och vänster-och högerextremister skulden.
Sverige är inte fredat. I Göteborg och Malmö attackeras synagogor. På Malmös gator och torg skanderar så kallade demonstranter ”Krossa sionismen!” och uppmanar till att ”skjuta judar”.
Av rädsla för sin egen säkerhet lämnar många judar Malmö.
Situationen i Malmö är ett symptom på befattningshavares ovilja att bekämpa antisemitismen. Ett talande exempel är utrikesminister Margot Wallström som fortsätter att ensidigt skuldbelägga Israel och relativisera Hamas terrorattacker.
Israel: Mellanösterns enda demokrati som nu återigen tvingas försvara sin befolkning mot terrorsekten Hamas dödliga raketbeskjutningar.
Genom att vifta bort verkligheten göder man antisemitismens frammarsch.
Får jag er väljares förtroende som kristdemokratisk EU-parlamentariker kommer jag med näbbar och klor bekämpa judehatets fula tryne.
För mig är det självklart att ett medlems-eller kandidatland som ignorerar sin judiska befolknings fri-och rättigheter får sina bidrag och stöd indragna.
I ett EU vars själva existensberättigande är ”aldrig igen!” måste antisemitismen förpassas till den historiens skräphög där den hör hemma.
Så att Göteborgs och Malmös judar kan bära sina kippor utan rädsla för hat och våld.
Om detta skriver jag idag i både GT och Kvällsposten: https://www.expressen.se/kvallspost…/…/skydda-europas-judar/