Det känns väldigt stort att parlamentet idag antagit den utbildningsstrategi som jag jobbat med i över ett halvår. Jag har tagit fram en ny EU-strategi som syftar till att främja barns tillgång till utbildning globalt och mildra effekterna av coronapandemin.
Jag är stolt och tacksam för den slutprodukt som parlamentet nu ställer sig bakom. Nu befäster vi en ny inriktning för det framtida utvecklingsarbetet där EU sätter barnens rätt till utbildning i första rum. Fokus är på hur vi kan skydda barns utbildning och samtidigt genomföra en trygg återgång från pandemin världen över.
Skolstängningar har varit nödvändiga för att skydda liv och hälsa, men de har fört med sig förödande konsekvenser för många barn – inte minst flickor – som efter en lång tids frånvaro från skolan riskerar att aldrig återses vid skolbänken igen.
Barn världen över har förlorat utbildningstid, men många utsatta barn – inte minst i utvecklingsländer – har också förlorat en avgörande trygghet i sin tillvaro. För många barn är skolan en viktig frizon från utsatthet, diskriminering och förtryck. Också i vår del av världen har barn påverkats negativt av skolstängningarna. I strategin behandlas exempelvis hur barns ökade närvaro på nätet lett till fler övergrepp mot barn online, och hur vi ska bekämpa detta.
Ett axplock ur strategin:
Med den nya strategin gör vi allt för att bemöta effekterna av förlorad utbildning och bekämpa riskerna för barns förlorade framtid.
